Başlık:

SON DAKİKA!!! Sabancı Üniversitesi Bilgi Merkezi, tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Covid-19 salgınını sağ salim atlattığını bildiriyor.


Yazarlar:

Alev Kuru, Gürkan Polat, Mine Akkurt


Kurumlar:

Sabancı Üniversitesi


Anahtar Kelimeler:

E-kaynaklar, Online kullanıcı hizmetleri, Pandemi, Evden çalışma, Salgın döneminde çalışma


Özet:

 Pandemi sürecinde Bilgi Merkezi olarak neler yaşadığımızı, yaşanan durumların üstesinden nasıl geldiğimizi, hangi yollara başvurduğumuzu ve neler öğrendiğimizi sizinle de paylaşmak isteriz. Önemli yayınevleri tarafından üniversitelere açılan e-kaynaklar, “deneme” ve “açık erişim” sayfalarımıza eklendi ve sosyal medya hesaplarımızdan tanıtımları yapıldı. Online chat, aktif şekilde kullanılmaya devam edildi. Kullanıcılardan gelen kampüs dışı ve e-kaynaklara erişimde yaşanan sorunlar gibi e-postalar 24 saat içinde cevaplandı. Çalışanlara ve öğretim üyelerine birebir online sunumlar gerçekleştirildi. Kaynakların iade tarihleri holdları kaldırmaya gerek duyulmadan toplu olarak uzatıldı. Rezerve konulan basılı kaynakların bazıları için firma ve yazarlarla görüşülüp elektronik versiyonları sağlandı. E-kaynak aboneliklerinin ve kampüs dışı erişim altyapısının sorunsuz çalışmasının ne kadar elzem olduğu görüldü. Online sunumların uzaktan eğitime katkısının ve kullanıcı sorunlarını mesai saati sınırlaması olmaksızın çözmenin ve Doküman Sağlama hizmeti dahil kullanıcıların bilgiye erişimlerine destek olmanın daha da önemli olduğu anlaşıldı. Bu dönemde sayısı ve kalitesi artan, firma ve derneklerin webinarlarına katılım sağlandı. Co-Space’imizde üretilen siperlikler temizlik, güvenlik ve Sağlık Merkezi çalışanlarımıza hatta ihtiyaç duyan hastanelere de gönderildi. Haftalık Duyurular (seçmeli yayın hizmetimiz), her hafta aksatılmadan kullanıcılara gönderildi. Bilgi Merkezi’nce yapılan Kitap Kulübü etkinliği, iki haftada bir online olarak yapılmaya devam edildi. Bu süreçte Albert Camus’nun Düşüş, Panait Istrati’nin Akdeniz, Maksim Gorki’nin Benim Üniversitelerim ve Virginia Woolf’un Mrs. Dalloway kitapları okunup tartışıldı. Hizmet ve olanaklarımızı online olarak sunabiliyor olmamız, BM’nin bu süreçten çok da etkilenmeden çıktığını göstermektedir. Hizmetlerimizi ve tanıtım faaliyetlerimizi, imkanlar dahilinde, aksatmadan sürdürdük. Umuyoruz ki, yeniden bilgi merkezleri/kütüphanelerimize dönüp tam kapasite olarak kullanıcılarımızla bilgi arasında bir köprü olmaya devam edelim.


YORUMLAR

Yorum yapmak için aşağıdaki sosyal medya hesaplarından herhangi biriyle giriş yapabilir veya yeni bir hesap oluşturabilirsiniz!
E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır.