Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to dFlip 3D Flipbook Wordpress Help documentation.


Başlık:

Karantina Döneminde Sosyal Medya Aracılığı ile Kullanıcı Kütüphane İlişkisinin Devamlılığının Sağlanmasında FSMVÜ Kütüphane Örneği


Yazar:

Emrah Karabulut


Kurum:

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi


Anahtar Kelimeler:

Sosyal medya, Kütüphane-kullanıcı ilişkisi, Akademik kütüphaneler, e kaynaklar


Özet:

 COVID-19 salgınının oluşturduğu küresel ve ulusal olumsuz etkiler, birçok kurum ve işletmede genel işleyişe aksettiği gibi, bu durumdan üniversitelerin dolayısıyla da üniversite kütüphanelerinin etkilenmesi kaçınılmaz olmuştur. Kütüphane için en önemli varlıklardan biri olan kullanıcının, kütüphaneden mekânsal ve fiziki olarak zorunlu uzak kalma durumu, kullanıcının kütüphane ile bağının devamlılığını sağlamak adına kütüphanecilere yeni fikirlere ve uygulamalara yönelme bakımından fırsatlar sağlamıştır. Karantina şartlarında kullanıcı ile kütüphanenin mutlak bağını sağlayacak elektronik ortam ve bu ortama mekân sağlayıcı sosyal medya, kullanıcıya ulaşmada önemli bir rol almıştır. Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Kütüphanesi olarak bu süreçte sosyal ağlar üzerinden kullanıcılarımıza, farklı uygulamalarla erişim sağlayabilmiş, kullanıcı-kütüphane ilişkisi, kaynak sağlama, kaynak paylaşımı, kaynak tanıtımı, kullanıcı ile iletişim vb. hususlar aktif tutulmuş, karantina günlerinin yarattığı olumsuz etki kütüphane faaliyetlerimiz açısından asgariye indirgenmeye çalışılmıştır. Fiziksel ve mekânsal olarak kütüphaneden zorunlu uzak kalma durumunun oluşturduğu olumsuz gelişmeler, varolan işleyişi devam ettirebilme adına yeni fikirlere açık olmuş ve yeni fırsatlar yaratmıştır. Süreç kütüphaneler açısından ele alındığında durumun e kaynaklar, uzaktan eğitim, uzaktan erişim, veritabanları, açık erişim, sosyal medya, iletişim vb. kavramların önemi bir kez daha ortaya çıkardığı görülmüş, biz kütüphaneciler için üzerinde daha fazla beyin fırtınası ve uygulama oluşturacağımız bir mecra oluşturmuştur. Ulusal istatistiklere göre her bir sosyal medya kanalının ortalama 35 milyon kullanıcı profili tarafından kullanıldığı günümüzde, kendi kullanıcılarımıza ulaşmada ve onlarla iletişimde kalmada sosyal medya uzak durulamaz ve yadsınamaz bir araç halini almıştır.


YORUMLAR

Yorum yapmak için aşağıdaki sosyal medya hesaplarından herhangi biriyle giriş yapabilir veya yeni bir hesap oluşturabilirsiniz!
E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır.