Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to dFlip 3D Flipbook Wordpress Help documentation.


Başlık:

Gıda Sektöründe COVID Önlemleri ve Bilimsel Veri’ye Erişimde Araştırma Kütüphanelerinin Rolü


Yazar:

Belgin Çetin


Kurum:

Fenerbahçe Üniversitesi


Anahtar Kelimeler:

Halk sağlığı&COVID-19, Bilgi Okuryazarlığı, Gıda Bilimi & akademik kütüphaneler

Health care & COVID-19, information literacy, Food science&academic Libraries


Özet:

TUBİTAK başkanımız Sayın Prof. Dr. Hasan Mandal, ARGE Merkezlerinin bilimsel yayın yapma oranlarının ve doktora seviyesine çalışan sayısının artmasıyla ilgili çalışmaları vardır. ARGE Merkezlerine yıllık karne vererek, araştırma sonuçlarının bilimsel formasyon kazanması ve ülke yayın sayısının artması konusunda AR-GE Merkezlerine zorunluluklar getirmektedir.

Bu koyuya akademik kütüphanelerin katkısının ne olacağına örnek bir çalışma olması adına, Gıda Mühendisleri Odası ve Fenerbahçe Üniversitesi Kütüphanesi ortak bir proje başlatmıştır. ‘Gıda Akademi’ kapsamında çeşitli eğitim programları düzenlenmektedir.

İnsan sağlığını yakından ilgilendiren gıda sektöründe COVID 19 önlemleriyle ilgili bilimsel yayına erişim ve bilimsel yayın hazırlığıyla ilgili ‘Bilgi Okuryazarlığı Eğitimi’ verilmektedir.


YORUMLAR

Yorum yapmak için aşağıdaki sosyal medya hesaplarından herhangi biriyle giriş yapabilir veya yeni bir hesap oluşturabilirsiniz!
E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır.